צנתור – שאלות ותשובות

מהו צנתור?

צנתור הוא הליך פולשני קרדיולוגי אשר מבוצע בדרך כלל בחולי לב. הטיפול מבוצע או לצורך אבחון בעיות שונות או לצורך טיפול בבעיות בעורקים הלבביים או במסתמים.

צנתור פותח ע"י רופא גרמני בשנות ה-30 של המאה הקודמת שעשה זאת לראשונה ע"י החדרת צנתר לליבו שלו. שמו של הרופא היה ורנר פורסמן והוא קיבל על פעילותו פרס נובל לפיזיולוגיה או רפואה.

ברוב החולים מבוצע תחילה צנתור למטרות אבחון וטיפול במחלת לב כלילית (בעיות בכלי הדם הלבבים). במהלך צנתור ממופה התהליך הטרשתי בעורקים הלבבים ונקבע  מסלול הטיפול המיטבי. בחלק מהמקרים  בהמשך לצנתור האבחנתי מבוצע צנתור טיפולי, לצורך פתיחת חסימות בכלי הדם. צנתור זה יכול לסייע רבות בשיפור איכות החיים, ובמניעה של התקפי לב.

מתי מחליטים הרופאים אם יש צורך לבצע צנתור?

ישנם מספר גורמים אשר מביאים לכך. למשל מטופלים אשר סובלים באופן כרוני מאנגינה פקטוריס שיוצרת תעוקה בחזה בזמן פעילות גופנית, מטופלים אשר להם סימפטומים קליניים שונים ובעייתיים שקשה לאתר אותם באמצעים אחרים או מטופלים אשר מגיעים שוב ושוב לאשפוז עם תלונות שחשודות כתסמונת כלילית חדה וכן מטופלים אשר בדיקות עזר (כמו מיפוי לב, CT של עורקי הלב) העלו חשד למחלה משמעותית בעורקי הלב

איך עובד תהליך צנתור?

במהלך צנתור נעשה דיקור בעורק, בדר"כ עורק המפשעה או האמה, הרופא המטפל מכניס קטטר זעיר עד לעורקי הלב ומזריק חומר ניגודי. המצנתר מכוון את הקטטר אל כלי הדם המבוקשים ובעזרת החומר הניגודי הוא יכול לאמוד את חלל העורק ולהחליט האם יש צורך לבצע טיפול. בדר"כ צנתור מבוצע בהכרה מלאה, בהרדמה מקומית בלבד. ברוב המקרים צנתור אבחוני נמשך כחצי שעה והטיפולי כשעה וחצי. בתום צינתור אבחנתי  יש להישאר להשגחה של מספר שעות ולאחר מכן נשלחים המטופלים הביתה.

צנתור טיפולי מבוצע בהתאם להחלטת המטפל, אצל מי שהתגלו אצלו בצנתור אבחוני היצרויות חמורות בעורקים כליליים שמזינים את הלב, שניתן לטפל בהם בשיטה זו. צנתור זה מבוצע באמצעות השחלת בלון דרך האזור שהוצר וניפוחו. במקרים רבים מניחים על גבי הבלון סטנט שעוזר לשמור על כלי הדם פתוחים. ישנם סוגים רבים של סטנטים שניתן להשתמש בהם בהליך זה. בתום צינתור טיפולי  יש להישאר להשגחה של כ-24 שעות ולאחר מכן נשלחים המטופלים הביתה.

Posted in כללי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>