צנתור לב

צנתור לב הוא אחד ההליכים הרפואיים החשובים ביותר ברפואה המודרנית. עד לפני כמה עשרות שנים, התקשו הרופאים לאבחן מחלות לב ולתת להן טיפול הולם. כיום, בזכות הטכנולוגיות החדשות בתחום, זוכים חולי לב רבים לאבחון מוקדם ולטיפול מציל חיים. מדי שנה מבוצעים בישראל עשרות אלפי צנתורים – הן לצורך אבחון והן לצורך טיפול. 

צנתור לב אבחוני

צנתור לב אבחוני הוא כלי מדוייק ואמין שמסייע באבחון טרשת חסמיתית (וכן בהדמיה של מסתמי הלב ובאבחון ומעקב אחר ליקויים מלידה). טרשת העורקים היא מחלה נפוצה מאוד ומסכנת חיים. המחלה גורמת להצטברות שכבה שומנית על דפנות העורקים, והיא עלולה לגרום לקשיים בהזרמת הדם לשריר הלב.

צנתור לב אבחוני מבוצע כאשר לרופא המטפל יש חשד שהמטופל סובל מטרשת. זוהי בדיקה קצרה שנמשכת כרבע שעה ומבוצעת בהרדמה מקומית וטשטוש קל. במהלך הבדיקה – שרוולית דקה מאוד ובתוכה צינור פלסטיק ארוך מוחדרת לגוף, ובעזרת מכשור רנטגן משוכלל מקבל הרופא בשידור חי את תמונת העורקים. מידע נוסף על צנתור לב אבחוני – בקישור.

צנתור לב טיפולי 

אם במהלך צנתור לב אבחוני מאתר הקרדיולוג חסימות בעורקים הכליליים, ברמה שזקוקה להתערבות, הוא עשוי להחליט לבצע צנתור לב טיפולי. צנתור לב זה נמשך כחצי שעה עד שעה, כאשר הקרדיולוג מטפל בחסימות ובהיצרויות באופן אקטיבי.

הטיפול מבוצע בעזרת ניפוח בלון שממוקם בקצה הצנתר, שמרחיב את העורק. למקום מוחדר סטנט, רשת מתכתית שמונעת את חזרת קירות העורק למקום, ומאפשרת זרימת דם טובה ויתר. צנתור לב מבוצע לא רק במהלך בדיקה מתוכננת מראש, אלא גם ככלי התערבותי דחוף במקרה של התקף לב. מידע נוסף על צנתור לב טיפולי – בקישור.

צנתור לב – טיפול מהשורש

חשוב להבין – צנתור לב הוא טיפול שמסייע להתמודד עם תוצאות המחלה, אך אינו מונע את עצם קיומה או את החמרתה. טרשת העורקים היא מחלה חמורה, שיש לה גורמים שונים – החל מנטייה גנטית, ועד לאורח חיים (תזונה, עישון ועוד). צנתור טיפולי אמנם יכול לסייע מאוד בשיפור מצבו של האדם, אבל ללא שינוי אורחות חיים, המחלה עשויה לחזור ולהחמיר. שמירה על משקל תקין, פעילות גופנית, הורדת רמת השומנים בדם – וטיפול תרפותי במקרה הצורך – הכרחיים לשמירה על בריאות תקינה.

Posted in כללי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>