צנתור וירטואלי

גורם התחלואה והתמותה העיקרי בעולם המערבי הוא טרשת העורקים. כיום אנו מכירים מספר גורמי סיכון להתפתחות טרשת העורקים, כגון עישון, סכרת, יתר לחץ דם, חוסר פעילות גופנית תזונה לקויה וכו'. טרשת העורקים באופן הפשטני ביותר הינה שקיעת כולסטרול בדופן עורקי הגוף ותגובת עורקי הגוף לשקיעה זו. המחלה מתבטאת בהתאם לאיבר אליו מספק דם העורק הנגוע בטרשת העורקים. בלב יתכנו 2 מופעים, האחד, באם הטרשת גרמה להיצרות משמעותית בעורק ("משמעותית" הכוונה ל 50% ומעלה מקוטר העורק שהוא חסום), הרי שהחולה יסבול מכך ששריר הלב לא מקבל אספקת דם במידה מספקת. הפרעה זו יכולה להתבטא בסימפטומים כמו לחצים בחזה במאמץ, קוצר נשימה במאמץ ועוד. הפרעה זו ניתנת כיום לאבחון באופן לא פולשני על ידי מגוון בדיקות כמו: מיפוי לב, מבחן מאמץ ועוד. יתרה מזו, הפרעה זו ניתנת לטיפול מוצלח ע"י צנתור או ניתוח מעקפים.

"צנתור הווירטואלי" הוא טיפול המאפשר לאבחן את הבעיה ממנה סובל המטופל. בעזרת "מיקרוסקופ" הקרדיולוג בודק את עורקי החולים וכך מחליט לגבי טיפול המנע. אף שבשלב זה אנו נמצאים בשלבים מוקדמים של הטמעת הטכנולוגיה בתרשימי הזרימה של טיפול ומניעת מחלות לב. עם הצטברות מידע רפואי מחד התקדמות הדיוק בבדיקה וצמצום החשיפה לקרינה וירידת המחיר מאידך, ההתוויות ישתנו במידה שלא ניתן לחזות היום.

הכתבה המלאה באתר האיגוד הקרדיולוגי בישראל

 

Posted in כללי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>