צנתור אבחנתי

צנתור לב אבחוני נחשב כיום לכלי הרפואי המדויק והאמין ביותר לאבחון של טרשת העורקים הכליליים, והפיכתו לצנתור טיפולי אף יכולה לשמש, במקרים רבים, לטיפול בבעיה ולפתיחת סתימות בעורקים. הצנתור האבחוני מאפשר לרופא לראות את מקום החסימות בעורקים הכליליים, את אופיין ואת חומרתן – כך שיהיה ניתן לקבל החלטות מושכלות אודות המשך הטיפול (למשל: שינוי במינון התרופות, מעבר לביצוע צנתור טיפולי, הפנייה לניתוח מעקפים וכד').

מכיוון שהצנתור מאפשר גם הדמיה טובה של מסתמי הלב ושריר החדר השמאלי, הוא משמש לעתים גם לאבחון פתולוגיות בלב עצמו – ולא רק בעורקים. מועמדים קלאסיים לצנתור אבחוני הם כאלו שסובלים מכאבים בחזה בזמן מאמץ או התרגשות ובדיקות הדמיה בלתי פולשניות העלו חשד לקיום של טרשת עורקים; מטופלים שסובלים מאיסכמיה שקטה (ללא תלונות פיסיולוגית) עם בדיקת מאמץ שהדגימה חשד להיצרות בעורק גדול; ומטופלים עם תלונות חוזרות ונשנות על כאבים בחזה ממקור לא ידוע. צנתור אבחוני מתאים מאוד גם למטופלים שנמצאים בסיכון של 50% ויותר להתפתחות מחלת לב כלילית. את הסיכון יכול להעריך רופא קרדיולוג, ובדרך כלל נכללים בו כאלו שסובלים מהשמנת יתר, מעשנים, חולי סוכרת, מטופלים הסובלים מיתר לחץ דם וכן כאלו שיש להם היסטוריה משפחתית של מחלות לב וכלי דם, בייחוד בגיל צעיר (60 ומטה).

הכתבה המלאה באתר אסותא

Posted in כללי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>