צנתור אבחוני

צנתור אבחוני – שווה לדעת

טרשת העורקים הכליליים (atherosclerosis) היא מחלה נפוצה מאוד בעולם המערבי, והיא גורמת להצטברות של שכבה שומנית (המכילה, בין היתר: כולסטרול, סידן ופסולת תאית) על דפנות העורקים המזינים את הלב. המחלה שכיחה יותר אצל אנשים שסובלים מרמות שומנים גבוהות בדם, יתר לחץ דם, סוכרת, השמנת יתר, עישון או שיש להם נטייה גנטית ללקות בה.

כתוצאה מהטרשת, קירות העורקים הופכים להיות עבים יותר באזורים הנגועים, וכתוצאה מכך חלל העורקים מוצר (כלומר: עובר היצרות, ונעשה בקוטר קטן יותר, שיכול להוביל פחות דם ממקום למקום). עם החמרתה, היא עלולה למנוע מהלב להעביר באמצעות העורקים הכליליים אספקה רצופה של דם מועשר בחמצן לשריר הלב – ולגרום לתעוקת חזה במאמץ או במנוחה ולהתקפי לב.

צנתור אבחוני הוא בדיקה קצרה (של כ-10-20 דקות), לא כואבת, המתבצעת בחדר צנתורים בהכרה מלאה, תחת הרדמה מקומית וטשטוש קל. במהלכה, מוחדרת אל גוף המטופל (דרך עורק המפשעה או עורק שורש היד) שרוולית דקה מאוד (בקוטר של 2 מ"מ), שלתוכה מוחדר צינור פלסטיק ארוך המכונה "צנתר".

הצנתר מתנהל בהנחייה של מכשור רנטגן משוכלל, ובמהלכו מקדם הקרדיולוג את הצנתר, עד שהוא מגיע אל בסיס אבי העורקים. ההתקדמות מבוצעת תוך כדי מבט במסכי טלוויזיה, שמראים למצנתר ב"שידור חיאת תמונת העורקים,כפי שהיא נראית בסדרה מהירה של צילומי רנטגן רציפים (15-25 צילומי רנטגן כל שנייה) אשר נראים כ"סרט רנטגן" (מעין: רנטגן בווידאו, בתנועה, כפי שרואים סרט קולנוע).

צנתור  אבחוני – זיהוי החסימות

צנתור אבחוני מאפשר לרופא לזהות את מקום החסימות בעורקים הכליליים, את אופיין ואת חומרתן – כך שיהיה ניתן לקבל החלטות מושכלות אודות המשך הטיפול, למשל: שינוי במינון התרופות, מעבר לביצוע צנתור טיפולי, הפנייה לניתוח מעקפים וכך הלאה.

אצל 60%-70% מהמטופלים יזוהו במהלך הפרוצדורה משקעי שומן שחוסמים את המעבר החופשי של הדם ללב – והטיפול יתקדם ויהפוך ל"צנתור טיפולי"; אצל 10%-20% מהנבדקים יתגלו ממצאים קליניים שאינם ניתנים לטיפול בצנתור – והם יופנו לניתוח מעקפים; ואילו יתר המטופלים (כ-10%-20%) יסתפקו בפרוצדורה האבחונית, לאחר שלא יימצא אצלם כל ממצא בעייתי או שיימצא דבר הניתן לפתרון בשינוי אורחות חיים ו/או טיפול תרופתי.

צנתור אבחוני שמבוצע בהתוויה של אבחנת בעיה במסתמי הלב (למשל: לפני ניתוח להחלפת מסתם), בירור של פתולוגיות מולדות או הדגמה של שריר החדר השמאלי (לדוגמה: לפני ביצוע ניתוח לתיקון מפרצת בחדר שמאל) יתנהל באותו אופן – אך בנוסף, לעתים יוחדר צנתר לצד ימין של הלב דרך וריד המפשעה. המידע המשולב יתרום לקרדיולוג לתהליך הטיפול – הן לקבלת אבחנה מדוייקת והן לקבלת החלטות טיפוליות.

Posted in צנתור and tagged , , , .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>